Kaip pasidaryti beicą medienai?

Kas yra medienos beicas?

Medienos beicas (angl. wood stain; vok. Holzbeize; rus. морилка для дерева, бейц) – įsigeriantis, dažniausiai skaidrus ir nesudarantis plėvelės mišinys, kuriame yra dažiklių, keičiančių medienos paviršiaus spalvą. Tirpiklis gali būti aliejus, denatūruotas alkoholis arba vanduo.

Beicų funkcijos:

  • Beicu keičiama medienos spalva, paprastai siekiant jai suteikti kitos rūšies medienos išvaizdą. Beicas nesudaro medienos paviršiuje plėvelės, kaip kad daro dažai. Beicas įsiskverbia į medieną ir nudažo ją kiek įsigeria. Dėl tokio spalvinimo būdo beicai skirtingai nei dažai nepaslepia medienos faktūros.
  • Neretai beicai suteikia medienai atsparumo. Tokių beicų tirpikliai dažniausiai būna alkoholiai ar aliejai. Bespalviai beicai paprastai būna būtent apsauginiai.

Beicų rūšys

Medienos beicų klasifikavimas atliekamas pagal tai, kokiu pagrindu gaminami tirpalai. Dažniausiai beicas daromos vandens, alkoholio, aliejaus, akrilo ar vaško pagrindu. Žemiau mes atidžiau pažvelgsime į kiekvieną iš išvardytų pagrindų.

Vandeninis beicas

Vandeninis beicas gaminamos dviejų pavidalų:

  • Sausi milteliai maišymui vandenyje.
  • Paruoštas naudojimui vandeninis tirpalas.

Pagrindinis vandens beico trūkumas yra ilgas džiūvimo laikas. Todėl norint gauti vienodą paviršiaus toną, reikia daug laiko.

Naudojant vandenines kompozicijas, medienos pluoštas pasišiaušia. Tai pabrėžia medžiagos struktūrą, tačiau daro ją mažiau atsparia drėgmei. Norint išvengti šio efekto, prieš mirkant rekomenduojama drėkinti medienos paviršių ir tada gerai jį nušlifuoti.

Spiritinis beicas

Beicai spiritiniu pagrindu yra tirpalai, kuriuose yra etilo alkoholio, organinių dažiklių ir pigmentų. Tokios kompozicijos naudojamos ne tik dekoratyviniam paviršiaus apdorojimui, bet ir kaip antiseptikai. Dėl apdorojimo alkoholio tirpalais medienos pašiaušimas sumažėja ir nėra medienos brinkimo.

Spiritinis beicas neleidžia išgauti vienodai tolygaus paviršiaus atspalvio, toks beicas greitai išdžiūsta, todėl susidaro dėmės. Taigi spiritiniai tirpalai labiau tinka mažiems daiktams beicuoti, o dažyti didelius paviršius tai nėra geriausias pasirinkimas.

Spiritinis beicas užnešamas tik purkštuvais. Nerekomenduojama dažyti teptuku, nes šiuo atveju sunku pasiekti aukštos kokybės beicavimą.

Aliejinis beicas

Aliejiniai impregnavimai leidžia pasiekti atspalvių įvairovę. Tokie beicai gaminami dažiklių pagrindu. Skiedžiamas beicas Vait spiritu.

Darbas su aliejaus beicu yra lengvas: jis gali būti tepamas teptuku arba purškimu. Šis beicas nepakelia medienos pluošto ir tolygiai pasiskirsto po paviršių.

Akrilinis beicas

Beicas akrilo pagrindu yra naujausia medienos tonavimo medžiaga. Akrilo dėka ant paviršiaus atsiranda plona spalvota plėvelė. Jis atlieka ne tik dekoratyvines, bet ir apsaugines funkcijas, ribodamas per didelę medžiagos drėgmę. Akrilo junginiai greitai džiūsta, neturi nemalonių kvapų, yra saugūs ir gali būti naudojami bet kokio tipo medienai apdirbti.

Apdorojant paviršių akrilo beicu, jums nereikės dengti daugybe sluoksnių. Paprastai pakanka kelių sluoksnių. Jei persistengsite, ant medinio gaminio liks dėmių.

Beicas vaško pagrindu

Kaip ir akrilo beicas, taip ir šis sudaro medienos paviršiuje dekoratyvines ir apsaugines plėveles. Paprastai šie junginiai naudojami kartu su paviršiaus poliravimu. Vaško beicą tepkite minkštu skudurėliu.

Liaudiški beico gaminimo receptai

Beicą pasigaminti galima ir namuose. Preparatai gali būti gaminami keliais būdais:

  • iš augalinių medžiagų;
  • iš arbatos, kavos ar acto;
  • iš cheminių sudedamųjų dalių.

Šaltinis: https://kraska.guru/specmaterialy/zashhita-drevesiny/morilka-svoimi-rukami.html#funktsii-morilok


Gaminimo būdai.

Beico gaminimo būdų yra įvairių ir gana įdomių – turiu prisipažinti, kad ne visus juos esu išbandęs, bet labai norėtųsi. Žinodamas, kad mano skaitytojų dauguma yra eksperimentų mėgėjai, tikiuosi sudominti ir Jus.

Norint gaminiui suteikti išskirtinumo, norisi jį apdoroti taip, kad maloniai žiūrėtųsi ir būtų dekoratyvus. Parduotuvėse galima įsigyti įvairiausių rūšių beicų, bet smalsu jį pasigaminti pačiam. Tiek įžangos. O dabar – prie reikalo.

1. Kavos ir arbatos beicas.

Paprasčiausias ir lengviausiai pagaminamas beicas medienai – stiprus arbatos nuoviras. Tokiu tirpalu padengus medieną, ji prisisotina taninais (priklausomai nuo koncentracijos, gaunami skirtingi atspalviai).

Netikėtai įdomių atspalvių galima išgauti suvirinus maltą pupelių kavą. Į tokį kavos nuovirą galima įberti truputėlį sodos. Kavos beicą galima daryti ir iš tirpios kavos. Koncentraciją reikiamai spalvai gauti turime nustatyti patys.

2. Acto ir plieno drožlių metodas

Nuriebalintos, smulkios vinutės ar plieno drožlės tirpdamos acto rūgštyje, sukuria nuostabų medienos sendinimo beicą. Acto ir plieno drožlių beicą gaminkite taip: dėkite saujelę plieno drožlių į stiklainį ir apipilkite jį puodeliu acto. Beico tamsumas priklauso nuo laiko, kiek laikysite acte apipiltas metalo drožles.  Brandinkite tirpalą nuo vienos paros iki savaitės. 

Švitriniu popieriumi nušveiskite medienos dėmes, kad acto ir plieno drožlių beicas lengviau įsigertų į medieną.

Dabar reikia pasidaryti arbatos nuovirą. Užvirinkite 1 ltr. vandens ir įdėkite 1 – 2 arbatos maišelius. Išjunkite viryklę ir leiskite arbatai pasistovėti apie 15 minučių. Arbatos nuoviras reaguodamas su acto ir plieno drožlių tirpalu suteiks medienai tamsesnį atspalvį. Ištepkite medieną arbatos tirpalu.

Belieka teptuku padengti medienos paviršių acto ir plieno drožlių beicu. Tirpalas  yra gana aštraus kvapo, todėl darbus geriausiai atlikti lauke. Beicą reikia tepti išilgai medienos pluošto, ilgais mostais, ta pačia kryptimi. Jei norite, kad mediena būtų tamsesnė, išdžiūvus pirmam sluoksniui, užtepkite antrą beico sluoksnį.

3. Riešuto kevalų beicas

Maloniai rusvą atspalvį medienai suteikia riešuto kevalų beicas. Reikia pririnkti senų, pajuodavusių (aptrešusių) riešutų kevalų ir juos išdžiovinti taip, kad galima būtų sumalti į miltus grūstuve ar kitokia mechanine priemone. Gautus miltelius reikia gerai pavirinti ir nukošti. Į nuovirą įmeskite žiupsnelį sodos.

Gautu tirpalu nubeicuokite medienos paviršių. Jei norite gauti papildomai pilką atspalvį, reikia išdžiūvus pirmam sluoksniui, paviršių pratepti atskiestu actu.