Kaip pasidaryti beicą medienai?

Kas yra medienos beicas?

Medienos beicas (angl. wood stain; vok. Holzbeize; rus. морилка для дерева, бейц) – įsigeriantis, dažniausiai skaidrus ir nesudarantis plėvelės mišinys, kuriame yra dažiklių, keičiančių medienos paviršiaus spalvą. Tirpiklis gali būti aliejus, denatūruotas alkoholis arba vanduo.

Beicų funkcijos:

  • Beicu keičiama medienos spalva, paprastai siekiant jai suteikti kitos rūšies medienos išvaizdą. Beicas nesudaro medienos paviršiuje plėvelės, kaip kad daro dažai. Beicas įsiskverbia į medieną ir nudažo ją kiek įsigeria. Dėl tokio spalvinimo būdo beicai skirtingai nei dažai nepaslepia medienos faktūros.
  • Neretai beicai suteikia medienai atsparumo. Tokių beicų tirpikliai dažniausiai būna alkoholiai ar aliejai. Bespalviai beicai paprastai būna būtent apsauginiai.

Gaminimo būdai. Pirma dalis.

Beico gaminimo būdų yra įvairių ir gana įdomių – turiu prisipažinti, kad ne visus juos esu išbandęs, bet labai norėtųsi. Žinodamas, kad mano skaitytojų dauguma yra eksperimentų mėgėjai, tikiuosi sudominti ir Jus.

Norint gaminiui suteikti išskirtinumo, norisi jį apdoroti taip, kad maloniai žiūrėtųsi ir būtų dekoratyvus. Parduotuvėse galima įsigyti įvairiausių rūšių beicų, bet smalsu jį pasigaminti pačiam. Tiek įžangos. O dabar – prie reikalo.

1. Kavos ir arbatos beicas.

Paprasčiausias ir lengviausiai pagaminamas beicas medienai – stiprus arbatos nuoviras. Tokiu tirpalu padengus medieną, ji prisisotina taninais (priklausomai nuo koncentracijos, gaunami skirtingi atspalviai).

Netikėtai įdomių atspalvių galima išgauti suvirinus maltą pupelių kavą. Į tokį kavos nuovirą galima įberti truputėlį sodos. Kavos beicą galima daryti ir iš tirpios kavos. Koncentraciją reikiamai spalvai gauti turime nustatyti patys.

2. Acto ir plieno drožlių metodas

Nuriebalintos, smulkios vinutės ar plieno drožlės tirpdamos acto rūgštyje, sukuria nuostabų medienos sendinimo beicą. Acto ir plieno drožlių beicą gaminkite taip: dėkite saujelę plieno drožlių į stiklainį ir apipilkite jį puodeliu acto. Beico tamsumas priklauso nuo laiko, kiek laikysite acte apipiltas metalo drožles.  Brandinkite tirpalą nuo vienos paros iki savaitės. 

Švitriniu popieriumi nušveiskite medienos dėmes, kad acto ir plieno drožlių beicas lengviau įsigertų į medieną.

Dabar reikia pasidaryti arbatos nuovirą. Užvirinkite 1 ltr. vandens ir įdėkite 1 – 2 arbatos maišelius. Išjunkite viryklę ir leiskite arbatai pasistovėti apie 15 minučių. Arbatos nuoviras reaguodamas su acto ir plieno drožlių tirpalu suteiks medienai tamsesnį atspalvį. Ištepkite medieną arbatos tirpalu.

Belieka teptuku padengti medienos paviršių acto ir plieno drožlių beicu. Tirpalas  yra gana aštraus kvapo, todėl darbus geriausiai atlikti lauke. Beicą reikia tepti išilgai medienos pluošto, ilgais mostais, ta pačia kryptimi. Jei norite, kad mediena būtų tamsesnė, išdžiūvus pirmam sluoksniui, užtepkite antrą beico sluoksnį.

3. Riešuto kevalų beicas

Maloniai rusvą atspalvį medienai suteikia riešuto kevalų beicas. Reikia pririnkti senų, pajuodavusių (aptrešusių) riešutų kevalų ir juos išdžiovinti taip, kad galima būtų sumalti į miltus grūstuve ar kitokia mechanine priemone. Gautus miltelius reikia gerai pavirinti ir nukošti. Į nuovirą įmeskite žiupsnelį sodos.

Gautu tirpalu nubeicuokite medienos paviršių. Jei norite gauti papildomai pilką atspalvį, reikia išdžiūvus pirmam sluoksniui, paviršių pratepti atskiestu actu.