Kraičių skrynia

Senovėje skrynios buvo perkamos. Dirbo jas tik tie, kurie mokėjo tai dirbti. Buvo tokių amatininkų, kurie iš skrynių dirbimo pragyvendavo. Jie dirbdavo pagal užsakymą arba veždavo į jomarkus.

Skrynias ūkininkai pirkdavo per muges sausio mėnesį. Jomarkuose būdavo įvairaus dydžio skrynių – didesnių ir mažesnių, dažytų ir išgražintų su kvietkomis (gėlėmis – aut. p.). Būdavo ir baltų, nedažytų skrynių. Tos – pigesnės. Kas turėdavo didesnį kraitį, tas ir skrynią didesnę pirkdavo. Skrynios daugiausia buvo dažytos rudai ir mėlynai. Spalva kokios nors reikšmės neturėjo. Pirko tokią, kam kokia patikdavo. Ant skrynių šonų ir viršaus daugiausia būdavo nupaišytos kvietkos. Tarp kvietkų būdavo nupaišoma pora balandžių. Balandžiai reiškė jaunųjų meilę arba linksmą gyvenimą. Buvo ūkininkų, kurie savo dukterims patys padirbdavo skrynias.

Mano mamai skrynią, prieš 80 metų, buvo padirbęs jos tėvas. Skrynia tebestovi mano namuose, alsuoja praeitimi ir savo buvimu primena man senelį…

Kraičio krovimo tradicijos mūsuose išnyko, dukterų Dievulis nedavė, bet turiu sūnų, kuris neabejingas istoriniam paveldui. Paprašė manęs, kad savo rankomis pagaminčiau nedidelę skrynelę istoriškai vertingų daiktelių, albumų, dokumentų saugojimui. Su entuziazmu ėmiausi šio darbo. Žinant, kad šis mano rankdarbis taps vertingu daiktu ne tik sūnaus šeimai, bet liks anūkams, proanūkiams – entuziazmas padvigubėjo.

Po kurio laiko štai kas gavosi:


Pateiktose nuotraukose matote, kaip  prieš padovanojant, skrynelė pasipuošė audėjos išausta tautine juosta. Gaminukas labai pagyvėjo, kai uždėjau kalvio rankomis nukaltas rankenėles ir skląstį.


 


12 atsakymų į “Kraičių skrynia”

  1. Šiuo metu, Vitalijau, negaminu dėl laiko stygiaus. Dėkoju Jums už dėmesį mano gaminukui!

 1. Labas vakaras,ieskau skrynios,jusu tikrai puiki skrynia.noreciau paklausti,kokia jos kaina?

  1. Labas, Žydre!
   Apgailestauju, kad šiuo metu neturiu pagamintos skrynios… Dėkoju, kad taip puikiai įvertinote mano darbą ir kviečiu apie ją pakalbėti e. paštu.

 2. Sveiki
  Norėčiau užsąkyti skrynia kraičio, išmatavimai apie 53x37x36 cm (ne didesne, kokia kaina, kada galėtumėt pagamint?
  Su pagarba
  Vladas

  1. Atsakymą Jums, Vladai, parašiau į Jūsų nurodytą elektroninio pašto dėžutę. Ačiū, už laišką ir pasiūlymą!

  1. Dėkoju už klausimą ir atkreiptą dėmesį į mano rankų darbo gaminį. Atsakymą išsiunčiau Jums į e. paštą, kurį nurodėte rašydama.

 3. labai graži Jūsų skrynia. gal žinote kur būtų galima užsisakyti tokią skrynią kad pagamintų ?

  1. Ačiū už komplimentą! Jei nėra skubu, tokią skrynelę galėčiau pagaminti ir pats. Tereikia parašyti man e. laiškelį ir viską aptarti.

 4. Vasara tapsiu nuostabios mergytes kriksto mama, ieskau reiksmingos dovanos, sumasciau adovanoti Kraicio skrynia. Kaip ir tikejausi tai ne kasdienine preke sunku rasti norima ir isivaizduojama varianta. Skrynia kuria pamaciau Jusu straipsnyje (Kraiciu skrynia) mane suzavejo subtiliu paprastumu, ir konstrukcija pasirode labai tvirta ir kokybiska, o jau metaliniai elementai ir kojeles… paverge galutinai.

  1. Dėkoju Jums už nuostabius žodžius, vertinant mano gaminuką ir džiaugiuosi, kad jis atkreipė į save Jūsų dėmesį. Man tai yra didelis įvertinimas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *